بیشتر بدانیم

همه چیز درباره خواص درمانی کاسنی

 

از زمان‌های گذشته گیاهان برای کاربردشان در طب سنتی و هم چنین در مواد غذایی با هدف بهبود سلامتی و پایداری محصولات غذایی مختلف موردمطالعه قرار گرفته‌اند. گیاه کاسنی نیز از جمله گیاهان مفیدی است که تاریخ استفاده آن به دوران‌های قبل از میلاد مسیح می‌رسد و مصرف آن بین‌ ملل مختلف متداول بوده است. شهرت درماني کاسنی در رفع بيماري‌هاي كبدي است. علاوه بر آن اثرات درماني و حفاظتي بسياري به تركيبات شيميايي گياهي کاسنی نسبت داده شده است که از جمله آن خواص آنتي اكسيدانی، اثرات ضدالتهابی، تاثیر بر جذب کلسیم را می‌توان نام برد. 

 

 نام علمی:   Cichorium intybusیا (کاسنی بستانی). 

در طب سنتی به هندباء و درزبان ترکی به چیرتلیق معروف میباشد.

 انواع کاسنی:

  • کاسنی بری که به tansy شهرت دارد در ایران نمی‌روید. 
  • کاسنی زرد که به گل قاصدک شهرت دارد و در طب قدیم ایران به نام ترخشقون نام برده‌اند در بیشتر نواحی ایران پراکندگی دارد. 
  • کاسنی معمولی.

 

خاستگاه گیاه کاسنی: کاسنی بومی غرب آسیا، شمال آفریقا و اروپای مرکزی است اما تاریخچه اصلی این گیاه  به مصر باستان باز می‌گردد. پراکندگی وسیعی در نواحی مختلف ایران به خصوص شهرستان اقلید، آذربایجان و مناطق کوهستانی خراسان دارد.

 

خواص ظاهری گياه: گياهي علفي، خودرو، چند ساله به ارتفاع 5/1 متر كه ريشه آن نسبتاً ضخيم و عمودي است. ساقه‌ها باريك و برگ‌هاي پاييني بريده و بالايي‌ها ساده هستند. گل به رنگ آبي است.

آب و هواي مطلوب كاسني: كاسني محصول آب و هواي خنك و فصل نسبتا سرد است و گرماي شديد نواحي گرمسير باعث زود بذر دادن آن مي‌شود.

زمان برداشت قسمت مورد استفاده: ريزوم در مهر و آبان ماه و برگ‌ها معمولاً در مرداد ماه جمع‌آوري مي‌شود.

قسمت مورد استفاده: ريشه، بخش هوايي گياه

همه قسمت‌های این گیاه به خصوص ریشه و برگ‌ها قابل استفاده هستند. 

دانه كاسني به عنوان يكي از بخش‌هاي مورد استفاده گياه در طب هند، براي درمان بيماري‌هاي كبدي و اسهال كاربرد دارد.

برگ کاسنی بر خلاف ریشه‌اش از نظر طبع، کاملاً سرد است و تقویت‌کننده کبد، و مسکن حرارت و عطش، و گرمی و تقویت‌کننده کلیه و فشار خون و صفرا و پاک‌کننده مجرای ادرار و کلیه‌ها است و برای تنظیم فشار خون بسیار مفید است.

ریشه کاسنی دارای طبعی گرم و خشک است، نرم‌کننده سینه، افزاینده ادرار، برطرف‌کننده تب‌ها، تصفیه و پاک‌کننده خون، و رفع‌کننده ورم احشاء و درد مفاصل، شستشو دهنده کبد و کلیه، خون ساز است.

نکته قابل توجه در استفاده از ریشه گیاه:

ریشه گیاه کاسنی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. ریشه این گیاه شامل20% کربوهیدرات ذخیره‌ای مانند فروکتان است که می‌تواند به عنوان اجزای اصلی غذاهای عملگرا استفاده شود. ریشه گیاه کاسنی سرشار از اینولین (نوعی الیگوساکارید به نام فروکتان) است. اینولین توسط تعدادی از گیاهان به عنوان وسیله‌ای جهت ذخیره انرژی خصوصا در ریشه‌ها و ساقه‌های زیرزمینی استفاده می‌شود.

 کاربرد کاسنی: 

 پیش از این از گیاه کاسنی در خوراک دام استفاده میشده اما اکنون در صنت غذا به عنوان سالاد، چای و ترکیبات چای، قهوه و  محصولات مکمل آن استفاد می‌شود. هم چنین منبع مهمی برای محصولات حاوی اینولین است.

برگ‌های گیاه کاسنی را می‌توان به عنوان گیاه تربچه، گل قند یا گل مینای بلژیکی کشت کرد. ریشه ممکن است بو داده شود تا زمانی که رایحه‌ای غنی ، مغزدار و چوبی ایجاد کند و یادآور قهوه بوداده باشد. مقدار کمی از دم شده این گیاه رایحه‌ای قوی ایجاد میکند و  این گیاه نوشیدنی محبوب را جایگزین یا اضافه  قهوه میکند.

ترکیبات مهم گیاه کاسنی: 

براساس تحقیقات دراین گیاه ویتامین‌ها و املاح معدنی چون روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، فولیک اسید آهن و پتاسیم، ویتامین A، B6، C، E و ویتامین K وجود دارد که همگی برای بدن ضروری و مفید هستند.

 خواص درمانی کاسنی :

 طب سنتی:  از کاسنی به عنوان تقویت‌کننده اعمال کبدی، مدر، ضد درد، معرق، تب بر، تقویت معده، تصفیه کننده خون، ملین، صفرابر و هم چنین برای درمان آرتروز استفاده می‌شود. 

سایر اثرات کاسنی: 

اثرات درماني و حفاظتي بسياري به تركيبات شيميايي گياهي کاسنی نسبت داده شده است که از جمله آن درمان و حفاظت سلول‌هاي كبدي، خواص آنتي اكسيدانی، اثرات ضدالتهابی، تاثیر بر جذب کلسیم را می‌توان نام برد. 

همچنین گیاه کاسنی سرشار از فیبر بوده و فواید بسیاری برای بدن انسان مانند سلامت قلب، کاهش وزن، کاهش استرس و اضطراب و داشتن پوستی شاداب دارد.

درمان و حفاظت سلولهاي كبدي

فنيل پروپانوييدها يا تركيبات فنلي دسته‌اي از تركيبات شيميايي گياهي هستند كه در درمان و حفاظت سلول‌هاي كبدي در برابر آسيب‌هاي اكسيداتيو نيز مورد توجه قرار می‌گیرند. این ترکیبات به میزان قابل توجهی در گیاه کاسنی یافت می شود. شهرت درماني کاسنی در رفع بيماري‌هاي كبدي است. گیاه کاسنی با تاثیراتی که بر روی کبد دارد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را از بین برده و بار کبد را سبک می‌کند، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود. استفاده از گیاه کاسنی برای تصفیه خون نیز بسیار مفید است. از اثرات مفید کاسنی، حفاظت کبد در برابر سموم کبدی است و این اثر با ماده‌ای به نام تتراکلروکربن (CARBON TETRACHOLORIDE) به اثبات رسیده است. 

 

سرشار از آنتی اکسیدان:

 گیاه کاسنی منبع غنی از آنتی اکسیدان است که باعث بهبود سلامت قلب، کاهش عوارض ناشی از دیابت، کاهش ابتلا به سرطان و به طور کلی محافظت از بدن ما با افزایش سن میشود.

اثرات ضد التهابی:

مطالعات انجام شده نشان میدهد که خواص ضد التهابی کاسنی در درمان بیماری و درد همراه با التهاب مفید است. این گیاه به طور سنتی برای درمان آرتروز، درد مفاصل و درد عضلانی استفاده می‌شد. در مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰، گزارش‌ها حاکی از آن است که ۷۰٪ از بیمارانی که از دردهای مفصلی- استخوانی رنج می‌بردند و با کاسنی تحت درمان قرار گرفتند و به‌طور قابل ملاحظه‌ای دردهایشان بهبود یافت.

اثر بر روی جذب کلسیم:

ریشه کاسنی به دلیل داشتن  اینولین به جذب کلسیم و سایر مواد معدنی کمک می‌کند. این ممکن است به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان و به جذب آهن کمک کند.

 اثرات سلامتی بر قلب:

مطالعات نشان میدهد که کاسنی به علت داشتن مقادیر بالای اینولین کلسترول را کاهش میدهد و باعث بهبود سلامت قلب می‌شود.

کاسنی و کاهش وزن:

گیاه کاسنی دارای فروکتوز بوده و اینولین به خودی خود شکلی از فیبر طبیعی است و اگر در برنامه غذایی گنجانده شود همین فیبر موجود در کاسنی تاثیر بسزایی در تحرکات روده ودر درمان یبوست را دارد وبه کنترل و کاهش وزن کمک شایانی می‌کند.

هر دوی این اهداف به تنظیم گرلین که نخستین اسید آمینه‌ای است که با احساس گرسنگی و رفتارهای غذاجویانه مرتبط است، کمک می‌کند. مصرف کاسني موجب کاهش ترشح هورمون گرلین و منجر به کنترل پرخوری و ایجاد احساس سیری یا پری شکم می‌شود، که این امر در راستای تلاش برای کاهش وزن بوده و برای حفظ تناسب اندام مناسب است.

تاثیر بر روی ذهن آرام و خوابی راحت:

کاسنی خواصی همچون داروهای مسکن دارد که اضطراب را کاهش داده و ذهن را آرام می‌سازد، بنابراین استرس و تأثیرات خطرناک آن بر بدن را از بین می‌برد. عصاره ریشه کاسنی به دلیل خواص آرامش‌بخشی به خواب راحت کمک می‌کند و از بسیاری از قرص‌های خواب‌آور مرسوم سالم‌تر است. کاهش استرس و اضطراب خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، عدم توازن هورمون‌ها، مرض بی‌خوابی، زوال عملکرد شناختی و پیری زودرس را تاحدودی تقلیل می‌دهد.

 تاثیر برای شادابی پوست:

عرق کاسنی سرشار از ویتامین سی، فسفر و آهن است که باعث روشن‌تر شدن رنگ پوست شده و بیماری‌های پوستی مانند: اگزما، جوش‌ها و التهابات پوستی را درمان می‌کند.

مضرات:

مصرف بلند مدت و در حجم زیاد فرآورده‌های این گیاه، موجب تخریب عروق شبکیه می‌شود، علاوه بر این مصرف طولانی مدت فرآورده‌های این گیاه موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می‌شود.

 فنيل پروپانوييدها يا تركيبات فنلي دسته‌اي از تركيبات شيميايي گياهي هستند كه در درمان و حفاظت سلول‌هاي كبدي در برابر آسيب‌هاي اكسيداتيو نيز مورد توجه قرار می‌گیرند. این ترکیبات به میزان قابل توجهی در گیاه کاسنی یافت می شود. شهرت درماني کاسنی در رفع بيماري‌هاي كبدي است. گیاه کاسنی با تاثیراتی که بر روی کبد دارد، زمینه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردی را از بین برده و بار کبد را سبک می‌کند، به همین دلیل مسکنی تاثیرگذار برای تب محسوب می‌شود. استفاده از گیاه کاسنی برای تصفیه خون نیز بسیار مفید است. از اثرات مفید کاسنی، حفاظت کبد در برابر سموم کبدی است و این اثر با ماده‌ای به نام تتراکلروکربن (CARBON TETRACHOLORIDE) به اثبات رسیده است. 


مهرگیاه:

دمنوش مخلوط ریشه کاسنی و قاصدک (قهوه گیاهی) و چای سیاه کلاسیک، از محصولات پر خاصیت و خوش عطر و طعم مهرگیاه هستند که ریشه کاسنی در فرمولاسیون آنها با ترکیبی هوشمندانه بکار رفته است، برای تهیه این محصولات به فروشگاه اینترنتی مهرگیاه سربزنید.

 

مرتبط با

اشتراک گذاری

Rating

0 ( 0 reviews)

ارسال یک نظر

صفحه 1 از 4 ابتداقبلی [1]