بیشتر بدانیم

با آنتی اکسیدان ها آشنا شوید

آنتی اکسیدان واِژه ای است مرکب و ساخته شده از دو قسمت: پسوند آنتی که به معنای "ضد" و "مقابل" است و کلمه اکسیدان که به معنای "زنگ زدگی" است. رادیکال های آزاد، خطرناک ترین و معروف ترین اکسیدان ها هستند. در علم پزشکی آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از تشکیل رادیکال های آزاد در سلول جلوگیری کرده و قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند. بدن انسان به طور طبیعی قادر به تولید تمامی آنتی اکسیدان نبوده و انتی اکسیدان های مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی و مکمل های حاوی این عناصر تامین می کند. ویتامین ث و ای، سلنیوم، بتا کاروتن و... از جمله موادی هستند که به مقابله با رادیکال های آزاد پرداخته و نقشی آنتی اکسیدانی در بدن ایفا می کنند.

آنتی اکسیدان ها با کمک به بدن در مقابله با رادیکال های آزاد، احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را به طور قابل توجه ای کاهش داده و موجب کاهش روند پیری سلول ها می شود. آنتی اکسیدان ها هم چنین در درمان و پیشگیری از این بیماری ها به خوبی عمل می نمایند:

  • نتایج مرکز مطالعات سو. وی. مکس نشان می دهد که مصرف منظم میوه ها و سبزیجات احتمال ابتلا به انواع سرطان را تا 30٪ کاهش می دهد. انواع میوه و سبزیجات از منابع غنی آنتی اکسیدان ها به شمار می آیند و بیشتر آنتی اکسیدان های ضروری بدن را دارا هستند.
  • ـ انتی اکسیدان ها از محافظان موثر چشم هستند. در میان آنها ، کاروتنوئیدها و به طور خاص زیگزانتین (ذرت ، گل کلم ) خطر ابتلا به AMD را تا 93٪، و ( دژنراسیون ماکولا ) احتمال ابتلا به آب مروارید را تا 47٪ کاهش می دهد.
  • آنتی اکسیدان ها با اثرات آلودگی هوا مقابله می کنند. هوایی که ما تنفس می کنیم اغلب حاوی آلاینده هایی همچون اکسید نیتروِژن و سرب است. مطالعات نشان داده که مواد مغذی در برخی آنتی اکسیدان ها همچون ویتامین ای و بتا کاروتن، موجب کاهش اکسیداسیونی می شود که از وجود این آلاینده ها در سلول های بدن ناشی می شود
  • رادیکال های آزاد همچنین آثار نامطلوبی بر پوست داشته و موجب کاهش روند پیری سلول های پوست می شوند. در حقیقت رادیکال ها آزاد در بدن، به غشای سلول ها حمله ور می شوند و با تخریب آن باعث پیری سریع تر پوست می شوند. آنتی اکسیدان ها، بویژه انتی اکسیدان های موجود در سبزیجات (کلم بروکلی، کلم، اسفناج...) و در میوه های تیره (آلو، تمشک، مویز... ) به کمک بدن شتافته و آثار مخرب رادیکال های آزاد را کاهش داده و از بین می برند.

مواد دارای آنتی اکسیدان

ویتامین آ و کاراتنوئیدها: هویج، کدو، بروکلی، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، هلو، زردآلو، کلم و طالبی

ویتامین ث: مرکبات، فلفل سبز، بروکلی، سبزیجات برگ سبز، توت فرنگی و گوجه فرنگی

ویتامین ای: آجیل، دانه ها، غلات کامل و با سبوس، سبزیجات برگ سبز، روغن سبزیجات و روغن زیتون

سلنیوم: ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ، حبوبات، مرغ و سیر

فیتوکمیکال ها: سویا، انگور بنفش، انار، قره قاط، چای

لیکوپن ها: گوجه فرنگی و فراورده های آن، انگور صورتی و هندوانه

لوتئین ها: سبزیجات برگ سبز از قبیل: کلم، بروکلی، کیوی، کدو و اسفناج

لیگنان ها: دانه بذرک، دانه جو، چاودار

آنزیم های آنتی اکسیدانی که در بدن ساخته می شوند: سوپراکسید دیس موتاز ، کاتالاز و گلوتاتیون پراکسیداز.

جالب است بدانید که میوه ها و سبزیجات اگر با هم خورده شوند یک اثر آنتی اکسیدانی قوی تر از مصرف یک دوز از آنتی اکسیدان های موجود در مکمل دارند.

منابع: فیگارو

www.tebyan.net

مرتبط با

اشتراک گذاری

Rating

8.00 ( 4 reviews)

ارسال یک نظر

  • استویا یا شیرین برگ چیست؟
  • ۷ خاصیت زیره سبز برای سلامتی
  • خواص دارویی گیاه سنبل الطیب
  • تاثیر چای ترش بر کاهش فشار خون
  • مهرگیاه چیست؟
  • هفت خاصیت دمنوش بابونه
صفحه 1 از 3 ابتداقبلی [1]