X

ارشیو اخبار و مقالات

تاثیر ویژگی‌های بسته بندی بر کیفیت دمنوش‌های گیاهی
 

تاثیر ویژگی‌های بسته بندی بر کیفیت دمنوش‌های گیاهی

بسته‌بندی تی‌بگ‌های هرمی ابریشم گونه، یکی دیگر از وجوه تمایز محصولات مهرگیاه است که موجب می‌شود خواص گیاهان و عطر و طعم بی‌نظیر آنها در مدت زمان طولانی‌تری باقی بماند.
دوشنبه، 07 تیر 1400 | Article Rating

مهرگیاه، برداشتی با کیفیت از دامن طبیعت!

به دنبال انتخاب اقلیم و کنترل کیفیت مراحل کشت و برداشت گیاهان دارویی و پس از انبارش و پاکسازی مناسب و دقیق آنها، دمنوش‌های تولید شده می‌بایست به گونه‌ای مناسب از نظر فرم، طرح، رنگ و جنس بسته‌بندی شوند تا علاوه بر ماندگاری و جلوگیری از فساد گیاهان، بتوانند بدون آزاد کردن مواد شیمیایی بیشترین میزان از خواص و مواد موثره را به مصرف‌کننده برسانند.

برداشت سوم: بسته‌بندی دمنوش‌های گیاهی

انواع بسته‌بندی دمنوش‌های گیاهی

بسته‌بندی دمنوش‌های گیاهی به طور معمول به دو صورت تی‌بگ و پاکتی یا وزنی انجام می‌شود که هرکدام مزایا و معایب و طرفداران خود را دارند.

یکی از مزایای اصلی بسته‌بندی‌های تی‌بگ، راحتی مصرف آنهاست که باعث شده طرفداران بسیاری را از میان افراد پرمشغله و افرادی که زمان زیادی برای دم‌کردن نوشیدنی مورد علاقه خود ندارند پیدا کند. هرچند در گذشته و تا حدودی در زمان حال به دلیل جنس برخی از انواع تی‌بگ‌ها که شفافیت نداشته و محتویات آنها قابل رویت نیستند، ذهنیت خیلی مثبتی نسبت به استفاده از محصولات تی‌بگ وجود ندارد، اما در سال‌های اخیر با استفاده از فیلترهای شفاف، طرفداران این بسته‌بندی به سرعت رو به افزایش است. درمورد انواع تی‌بگ‌ها و ویژگی‌های یک فیلتر مناسب در ادامه مفصل توضیح خواهیم داد.

اگر دغدغه‌ی زمان نداشته باشید بسته‌بندی‌های پاکتی از نظر حجم و قیمت محصول نسبت به بسته‌بندی‌های تی‌بگ مقرون به صرفه‌تر خواهند بود. این محصولات معمولا در وزن‌های مختلف بسته به نوع گیاه و حجم آن، بسته‌بندی می‌شوند.

البته دقت داشته باشید که بسته‌بندی محصولی که تهیه می‌کنید به گونه‌ای باشد که گیاه در معرض نور و هوا قرار نگیرد.

انواع تی‌بگ‌های مورد استفاده در بسته‌بندی دمنوش‌های گیاهی

تی‌بگ‌ها از نظر طرح و جنس انواع مختلفی دارند. تی‌بگ‌های خورجینی که قدیمیتر هستند از جنس دستمال کاغذی (tissue) تولید می‌شوند و نخ و تگ آنها در بسیاری از موارد با چسب و سوزن منگنه به بدنه اصلی متصل می‌شود. یکی از ایرادات اصلی این جنس فیلتر عدم شفافیت آن است و این امر باعث می‌شود مصرفکننده نگران ناخالصی یا عدم کیفیت مواد موجود در تی‌بگ باشد. هرچند این فیلترها به دلیل قیمت کمتر موجب کاهش قیمت محصول نهایی نیز می‌شوند.

تی‌بگ‌های هرمی ابریشم‌گونه انواع دیگری از فیلترها هستند که به دلیل مشخص بودن محتویات داخل آن طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. این فیلترها علاوه بر شفافیت، به دلیل شکل هرمی خود باعث می‌شوند گیاهان به صورت کامل در ارتباط با آب قرار گرفته و تبادل خواص و طعم حداکثری اتفاق بیافتد.

فیلترهای هرمی نیز از مواد مختلفی تولید می‌شوند. برخی از آنها که از جنس PET هستند می‌توانند در ارتباط با حرارت بالای آب برای سلامتی مضر باشند اما انواع تولید شده از مواد برپایه نشاسته مانند فیلترهای استفاده شده در محصولات شرکت مهرگیاه تا 300 درجه حرارت مقاومت گرمایی داشته و هیچ واکنشی با آب نشان نمی‌دهد. دوخت و اتصالات این تی‌بگ‌ها نیز توسط حرارت و امواج اولتراسونیک انجام می‌شود و هیچ ماده مضری در آنها به کار نرفته است.

تی بگ هرمی

پوشش مناسب دمنوش‌های تی‌بگ یا وزنی

جدا از اینکه بسته‌بندی دمنوش مورد علاقه شما تی‌بگ باشد یا وزنی، باید توجه داشته باشید که لایه محافظ یا بسته‌بندی بیرونی آنها، محتویات دمنوش را از نور، رطوبت و هوا محافظت کند زیرا در غیر این صورت گیاه نه تنها خواص خود را از دست می‌دهد، بلکه ممکن است دچار فساد نیز بشود.

جدا از بسته نهایی که می‌تواند از هر جنسی مانند مقوا، شیشه، فلز یا... باشد، بسته‌بندی لایه میانی محصولات باید به گونه‌ای باشد که حداکثر ویژگی‌های نگهداری گیاه در یک انبار استاندارد را برای آن فراهم کند. به همین دلیل این بسته‌بندی‌ها نباید درز داشته و در مقابل هوا و رطوبت نفوذپذیر باشند و نباید شفاف و درمقابل نور نفوذپذیر باشند. بهترین نوع موجود پوشش‌های سه لایه شامل لایه داخلی متالایز است.

تصاویر
  • تاثیر ویژگی‌های بسته بندی بر کیفیت دمنوش‌های گیاهی
  • تاثیر ویژگی‌های بسته بندی بر کیفیت دمنوش‌های گیاهی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: