X

ارشیو اخبار و مقالات

تاثیر برداشت گیاه در تولید دمنوش با کیفیت
 

تاثیر برداشت گیاه در تولید دمنوش با کیفیت

آنچه باعث اصالت کیفی یک محصول نهایی می‌شود علاوه بر توجه به فرایندهای تولیدی، در مرحله اول ناشی از مواد اولیه مناسب و کیفی است. و این همان چیزی‌ست که از 10 سال گذشته تاکنون در تک تک گیاهان استفاده شده در ترکیبات محصولات مهرگیاه مورد توجه قرار گرفته است.
دوشنبه، 17 خرداد 1400 | Article Rating

برداشتی با کیفیت از دامن طبیعت!

برداشت اول: انتخاب اقلیم و نظارت بر کشت و برداشت گیاه

برای تولید یک محصول با کیفیت،در هر صنعتی، توجه به مواد اولیه و مراحل تولید آن بسیار حائز اهمیت است. نامناسب بودن یا کیفیت پایین مواد اولیه در هیچ یک از مراحل تولید محصول و با هیچ فرمولی قابل جبران نخواهد بود. اهمیت موضوع کیفیت مواد اولیه در صنایعی چون داروسازی، غذا و نوشیدنی و محصولاتی که ارتباط مستقیم با سلامت افراد و جامعه دارند، چندین برابر است.

در صنعت غذا و نوشیدنی به ویژه گروه محصولاتی چون دمنوش و نوشیدنی‌های گیاهی که مواد اولیه آنها را گیاهان تشکیل می‌دهند، کیفیت مواد اولیه یا ماده موثره موجود در گیاهان نه تنها به اجزاء گیاه، بلکه به اقلیم کشت گیاه، خاک و ادوار کشت و حتی زمان و نحوه برداشت گیاه وابسته است و توجه به تمام این موارد است که منجر به اصالت کیفی محصول نهایی و ماندگاری آن در ذهن و سبد خرید مشتریان می‌شود.

در ادامه برخی از مراحل موثر در تولید گیاه مناسب برای تولید یک نوشیدنی گیاهی با کیفیت را شرح داده‌ایم.

زمان برداشت گیاه

 

 

 

 

 

 

تاثیر نوع اقلیم بر کیفیت گیاهان دارویی

رشد گیاهان دارویی، کیفیت و کمیت مواد مؤثره آنها تحت تأثیر مستقیم دوعامل اساسی محیط و ژنتیک است. تغییرات اقلیمی و محیطی ممکن است دارای اثراتی روی تمام موجودات زنده شامل گیاهان و ... و برهمکنش‌های میان آب و هوا و گیاه دارویی باشد. گیاهان دارویی مخازن غنی از متابولیت‌های ثانویه یعنی مخازن مواد مؤثره اساسی بسیاری از داروها هستند. متابولیت‌های ثانویه در تمام گیاهان عمومیت ندارد و ساخت آنها بطور بارزی تحت تأثیر عوامل محیطی و اقلیم قرار می‌گیرد. عوامل اقلیم و محیطی رویش گیاهان دارویی از جمله: نور، دما، آبیاری، عناصر غذایی و ... با تأثیری که بر رشد رویشی و زایشی گیاهان دارند، بالطبع باعث تغییراتی در راندمان محصول، وزن خشک گیاه، مقدار کلی ماده مؤثره و عناصر تشکیل‌دهنده ماده مؤثره می‌شوند.

 

تاثیر خاک و زمان کشت بر کیفیت گیاهان دارویی

پس از انتخاب اقلیم و آب و هوای مناسب، مرحله بعد برای دریافت بیشترین مواد موثره از گیاهان مرحله کشت گیاه است. آماده‌سازی خاک- شامل شخم زدن زمین که باعث افزایش نفوذپذیری خاک و دریافت بهتر هوا، مواد معدنی، رطوبت، نور و می‌شود، زه‌کشی زمین و همچنین آماده‌سازی بذر قبل از کشت در این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار است. علاوه‌بر این موارد، زمان کشت گیاه نیز باید مورد توجه قرار گیرد برای مثال بهترین زمان کشت گیاه به لیمو اواخر اسفند تا فروردین است در صورتی که بهترین زمان کشت نعنا  اوایل فصل پاییز است.

به دنبال کشت گیاه و تا زمان رسیدن به مرحله برداشت، آبیاری مناسب با گیاه کشت شده، تنک کردن زمین، کوددهی، رفع آفات و بیماری‌های گیاه و .... نیازمند نظارت دقیق است.

تاثیر روز و ساعت برداشت محصول بر کیفیت گیاهان دارویی

تشخیص زمان برداشت محصول تا حد زیادی به تجربه کشاورز بستگی دارد و زمانی صورت می گیرد که محصول آماده برداشت باشد. برداشت زودتر از موعد و یا برداشت دیرهنگام هردو می توانند مضر باشند پس تشخیص زمان دقیق این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر روز و تاریخ برداشت محصول، ساعت چیدن گیاه نیز تاثیر بسیاری بر غلظت متابولیت‌های ثانویه و مواد موثره گیاه خواهد داشت. برای مثال در برخی از گیاهان، مواد موثره موجود در بار برداشت شده در ساعت 5 صبح نسبت به گیاه چیده شده در ساعت 12 ظهر بسیار بالاتر و باکیفیت‌تر خواهد بود.

نتیجه‌گیری

همانطور که پیش‌تر نیز عنوان شد آنچه باعث اصالت کیفی یک محصول نهایی می‌شود علاوه بر توجه به فرایندهای تولیدی، در مرحله اول ناشی از مواد اولیه مناسب و کیفی است. و این همان چیزی‌ست که از 10 سال گذشته تاکنون در تک تک گیاهان استفاده شده در ترکیبات محصولات مهرگیاه مورد توجه قرار گرفته است. توجه به جزئیات شاید زمان‌بر تلقی شود اما همین موارد کوچک و به ظاهر کم اهمیت می‌تواند اختلاف عظیمی در محصول نهایی ایجاد کند.

آنجا که پای سلامت جامعه درمیان باشد، ما با اولویت اخلاق بر سودآوری، تمام جزئیات را مورد بررسی و نظارت دقیق کنترل کیفی قرار می دهیم تا محصول نهایی لذتی از دامن طبیعت را به دستان مشتریان برساند.

تصاویر
  • تاثیر برداشت گیاه در تولید دمنوش با کیفیت
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: