X

ارشیو اخبار و مقالات

انواع چای : چای سبز، چای سفید، چای سیاه، چای اولانگ، چای پوئر، چای ماسالا
 

انواع چای : چای سبز، چای سفید، چای سیاه، چای اولانگ، چای پوئر، چای ماسالا

چای پس از آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی در جهان است. چای انواع مختلفی دارد اما در این بین، چند نوع چای بیش از همه معروف هستند و در سرتاسر جهان مصرف می‌شوند .جالب است بدانید که تمام انواع چای در واقع از یک نوع گیاه به نام کاملیاسیننسیس بدست می آیند. تفاوت این چای ها در فرآیند تهیه و تولید و میزان اکسایش آنهاست.
ﺳﻪشنبه، 29 تیر 1400 | Article Rating

چای پس از آب پرمصرف‌ترین نوشیدنی در جهان است. چای انواع مختلفی دارد اما در این بین، چند نوع چای بیش از همه معروف هستند و در سرتاسر جهان مصرف می‌شوند که در این مقاله از مهرگیاه به معرفی انواع چای خواهیم پرداخت.

جالب است بدانید که تمام انواع چای در واقع از یک نوع گیاه به نام کاملیاسیننسیس بدست می آیند. تفاوت این چای ها در فرآیند تهیه و تولید و میزان اکسایش آنهاست.

فرآیند تهیه چای پنج مرحله اساسی دارد؛ که در تهیه برخی انواع چای از تمام این مراحل استفاده نمی شود، در حالیکه در مورد برخی دیگر این مراحل چندین بار تکرار می‌شوند. روند پردازش اصلی چای عبارتست از چین، پلاس، مالش(شکل دادن به برگ‌ها)، اکسیداسیون (تخمیر)، و خشک کردن.

چای سبز (Green Tea)

در تهیه چای سبز پس از چیدن اجازه می‌دهند برگ‌ها کمی پلاسیده شوند، سپس با خشک کردن (حرارت دادن سریع) فرآیند اکسیداسیون متوقف می‌شود؛ و با این کار از عمل تخمیر جلوگیری می‌شود. در تهیه چای سبز برگ‌های تازه چای تا حدی حرارت داده می‌شوند که از قهوه‌ای شدن برگ‌ها جلوگیری شود. این نوع چای عطر و طعم مطبوعی داشته و رنگ کمی دارد.

چای سیاه  (Black Tea)

چای سیاه از برگ‌های تخمیر شده بدست می‌آید و بیشترین میزان کافئین را در بین انواع چای دارد.

مرحله پلاسیدن در مورد چای سیاه بطور کامل انجام می‌شود که منجر به اکسیداسیون کامل می شود. در جریان اکسیداسیون، آب موجود در برگ تبخیر شده و برگ اکسیژن بیشتری از هوا جذب می‌کند. چای سیاه معمولا تحت اکسیداسیون کامل قرار می‌گیرد و به همین دلیل برگ‌های چای به رنگ سیاه و قهوه‌ای در می‌آیند.

چای سیاه هم چنین بصورت معطر هم در بازار یافت می‌شود. از جمله اینها می‌توان به چای سیاه زعفرانی و چای سیاه معطر اشاره کرد.

چای سفید(White Tea)

چای سفید از جوانه‌ها و گلبرگ‌های تازه گیاه چای و بصورت دستی تهیه می‌شود و در مراحل تولید آن، اکسیداسیون و تخمیر انجام نمی‌گیرد. چای سفید ملایم‌ترین طعم و عطر را در بین سایر چای ها دارد. زیرا در فرایند تهیه برگ‌ها مالش داده نمی‌شوند. امروزه بوته‌های کاملیا سیننسیس که دارای برگ‌های بزرگ و گوشتی هستند برای تهیه چای سفید مورد استفاده قرار می‌گیرند. چای سفید که محبوب امپراطوران چینی بوده کمترین میزان کافئین را در بین چای‌ها دارد و حتی از چای سبز نیز کافئین کمتری دارد.

چای اولانگ (Oolong Tea)

چای اولانگ (که وولانگ نیز نامیده می‌شود) تحت اکسیداسیون کمی قرار می‌گیرد. میزان کافئین این چای بین چای سبز و چای سیاه است. طعم چای اولانگ نه به غلظت چای سیاه و نه به ملایمت چای سبز است، و طعم و عطر خاص خود را دارد. اولانگ عطر و طعمی شبیه گل‌های تازه یا میوه تازه دارد.

 

چای پوئر(Puer Tea)

چای پوئر همان کهنه­چای چند ماهه یا چند ساله است که تحت فشار به شکل قالبی در می‌آید و خواص دارویی فراوانی دارد.
در فرآیند تهیه چای پوئر برگ‌های چای ابتدا تحت فرآیندی مشابه چای سبز قرار می‌گیرند. اما پیش از آنکه برگ‌ها کامل خشک شوند فشرده می‌شوند و بصورت قالبی و شکل‌های تزیینی در می‌آیند. این چای تحت تخمیر ثانویه و طبیعی قرار می‌گیرد که می‌تواند بین 6 ماه تا یک سال متغیر باشد. چای پوئر طعمی بسیار ملایم دارد و می‌تواند تیره تر از چای سیاه باشد. این چای بصورت طبیعی تخمیر می‌شود و اگر بصورت صحیح نگهداری شود با بالا رفتن عمر چای، طعم و عطر بهتری پیدا خواهد کرد.

تصاویر
  • انواع چای : چای سبز، چای سفید، چای سیاه، چای اولانگ، چای پوئر، چای ماسالا
  • انواع چای : چای سبز، چای سفید، چای سیاه، چای اولانگ، چای پوئر، چای ماسالا
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: