X

ارشیو اخبار و مقالات

استویا یا شیرین برگ چیست؟
 

استویا یا شیرین برگ چیست؟

استویا به عنوان یک شیرین‌کننده بسته‌بندی و مصرف می‌شود. استویا در برخی از غذاها مانند آب نبات، سوهان، چای و دمنوش به عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌شود و مطالعات نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های شیرین‌برگ هیچ کالری یا کربوهیدراتی به رژیم غذایی اضافه نمی‌کند. همچنی ممکن است برای بیماران دیابتی مفید باشد
ﺳﻪشنبه، 22 تیر 1400 | Article Rating

اِستِویا یا شیرین برگ با نام علمی(Stevia rebaudiana ) گیاهی از تیره کاسنیان و بومی آمریکای جنوبی به­ویژه کشورهای برزیل و پاراگوئه است. استویا قدرت شیرین­کنندگی بالایی دارد و شیرینی آن ۲۰۰ الی ۳۰۰ برابر شکر است؛ از آنجا که مقدار کالری استویا صفر است جایگزین بسیار مناسبی برای شکر محسوب می شود. در آمریکای جنوبی و برخی کشورهای آسیایی از قدیم این گیاه را برای شیرین کردن انواع غذاها استفاده می‌کردند. در سال‌های اخیر به دلیل کالری صفر استویا و سایر خواص فوق‌العاده و بی‌ضرر بودن آن برای سلامتی، مصرف آن در انواع محصولات غذایی از جمله چای و دمنوش به شدت گسترش پیدا کرده است.

استویا به عنوان یک شیرین‌کننده بسته‌بندی و مصرف می‌شود. استویا در برخی از غذاها مانند آب نبات، سوهان، چای و دمنوش به عنوان شیرین‌کننده استفاده می‌شود و مطالعات نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های شیرین‌برگ هیچ کالری یا کربوهیدراتی به رژیم غذایی اضافه نمی‌کند. همچنی ممکن است برای بیماران دیابتی مفید باشد.

استویا و تناسب اندام

افزایش وزن و چاقی علل متعددی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به عدم فعالیت فیزیکی، عدم تحرک و نشستن به مدت طولانی و مصرف مواد غذایی با کالری، چربی و قند بالا اشاره کرد.

اما گلیکوزیدهایی که در استویا موجود هستند، توسط بدن متابولیزه نمی‌شود، در نتیجه هیچ کالری‌ای تولید نمی‌کنند، به همین دلیل این گیاه می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد و با حفظ طعم و شیرینی مواد غذایی از افزایش وزن جلوگیری کند.

استویا و دیابت

مطالعات نشان می‌دهند که استویا فاقد کالری یا کربوهیدرات است و تاثیری بر میزان قند خون یا انسولین خون ندارد. از این رو به افراد دیابتی اجازه می‌دهد طیف وسیع‌تری از مواد مغذی را مصرف کنند و بدون هیچ‌گونه نگرانی از این گیاه به عنوان شیرین‌کننده استفاده نمایند.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ روی ۱۹ شرکت کننده سالم و ۱۲ شرکت کننده مبتلا به دیابت انجام شد مشخص شد که استویا بطور قابل ملاحظه‌ای میزان انسولین و قند خون را پایین می‌آورد و به کنترل کلسترول کمک می‌کند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه به مدت یک ماه روزانه میزان ۴۰۰ میلی لیتر استویا مصرف کردند. در نهایت یافته‌ها نشان داد که استویا میزان کلی کلسترول بد (LDL)  و تری گلیسیرید را بدون هیچ عارضه جانبی منفی کاهش می‌دهد. استویا همچنین میزان کلسترول خوب بدن (HDL) را افزایش می‌دهد.

استویا و کاهش فشار خون

تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از گلیکوزیدهای موجود در استویا باعث گشاد شدن عروق خونی و افزایش تولید ادرار و دفع سدیم می‌شوند. مصرف استویا در دوزهای بالاتر می‌تواند به کاهش فشار خون نیز کمک قابل توجهی بکند. سلامت و بی‌ضرر بودن استویا یا شیرین برگ توسط FDA (سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا) تأیید شده و مصرف در حد تعادل آن هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

تصاویر
  • استویا یا شیرین برگ چیست؟
  • استویا یا شیرین برگ چیست؟
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: