مقالات

معرفی بهترین دمنوش برای نفخ شکم

بهترین دمنوش برای نفخ شکم

نفخ شکم یکی از مشکلات شایع میان بسیاری از افراد است. این فرآیند طبیعی بدن را بیشتر افراد در طول روز تجربه می کنند. این مسئله به خودی خود مشکلی محسوب نمی شود مگر آنکه تشدید شود و فرد را آزار دهد. در حالت عادی نیازی به درمان نفخ شکم نیست اما اگر این موضوع ادامه یابد و یا فرد را آزار دهد باید به پزشک مراجعه شود. در کنار دارو درمانی، اصلاح تغذیه می تواند نقش مهمی در کنترل و درمان نفخ شکم داشته باشد. در کنار این موارد مصرف دمنوش مناسب نیز می تواند بسیار موثر باشد. در مقاله امروز به معرفی بهترین دمنوش برای نفخ شکم خواهیم پرداخت تا بتوانید با قرار دادن بهترین دمنوش برای نفخ شکم در رژیم خود، به تسکین این مشکل کمک کنید.

نفخ چیست؟

نفخ شکم یک فرآیند بیولوژیکی محسوب می شود. شایع ترین علت نفخ شکم و درد معده، زیاد بودن گاز روده و جمع شدن گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می تواند به دلیل تغییرات هورمونی و استرس نیز رخ دهد به طوریکه نفخ در دوران پریود یا پس از آن و همچنین دوره بارداری بسیار شایع می باشد. نفخ با احساس پری یا فشار در شکم احساس می شود و می تواند با ورم شکم نیز همراه گردد. درد نفخ می تواند از ملایم تا شدید باشد و پس از یک دوره کوتاه از بین برود.

دلایل بروز نفخ شکم می تواند متفاوت باشد. همانطور که گفته شد علت اصلی نفخ گاز روده است. گازهای روده بیشتر توسط باکتری های روده که باعث هضم کربوهیدرات ها می شوند تولید می گردند که به این فرآیند تخمیر گفته می شود. زمانیکه تخمیر زیاد انجام شود و ادامه یابد مقدار زیادی از کربوهیدرات ها پیش از رسیدن به باکتری های روده به صورت طبیعی جذب نمی شوند و مشکلاتی مانند نفخ ایجاد می گردد. این مسئله می تواند به دلیل با عجله غذا خوردن، عدم تحمل غذا یا بیماری های مسبب تولید گاز و ترش کردن معده باشد.

روش های درمان نفخ شکم

نفخ شکم مشکل جدی برای سلامتی نیست مگر اینکه نشان از یک بیماری خاص دهد. اگر نفخ شکم بیش از حد معمول باشد و یا پس از خوردن غذا ایجاد شود بهتر است به پزشک گوارش مراجعه گردد. در مواردی که نفخ شکم موقتی و طبیعی است با راهکارهای خانگی می توان آن را تسکین داد. روش های مختلفی برای تسکین نفخ وجود دارد که به شرح زیرند:

مصرف ماست و دوغ به جای شیر

برخی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند و بهتر است از ماست که غذایی از پیش هضم شده است به جای شیر استفاده کنند. پروسه تولید ماست باعث می شود تا ماست به محض ورود به بدن جذب بافت ها شود.

مصرف آب کافی

بهتر است برای تسکین نفخ آب و مایعات بنوشید. زمانیکه آب بدن کم باشد بدن تلاش می کند همان میزان آب را در بدن حفظ کند و مشکلاتی ایجاد می شود. بنابراین آب کافی بنوشید.

فعالیت روزانه

میزان فعالیت شما در طول روز می تواند نقش مهمی در تسکین و کنترل نفخ داشته باشد. سعی کنید پس از صرف غذا قدم بزنید و یا روزانه 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

استفاده از سبزی های معطر

استفاده از سبزی های معطر در پخت غذا و یا ریختن آنها روی غذا و یا در ماست می تواند باعث رقیق شدن اسید معده و هضم بهتر غذا شود. شما می توانید از سبزیجاتی مانند گشنیز، نعناع خشک، آویشن و یا زنجبیل استفاده کنید.

مصرف دمنوش ها و عرقیجات

مصرف دمنوش های برگرفته از گیاهان خاص و موثر بر درمان نفخ و یا جوشانده آنها نیز می تواند در تسکین نفخ بسیار موثر باشد. همچنین شما می توانید از انواع عرقیجات مانند نعناع، آویشن، رزماری و … که دارای اساس های ضدعفونی کننده و میکروب کش هستند استفاده کنید. در گذشته که داروها برای ضدعفونی کردن سیستم گوارش موجود نبودند از این سبزی ها به شکل دمنوش و عرق برای درمان مشکلات گوارشی استفاده می شد.

درمان مشکل سوء هاضمه

اگر دچار مشکل سوء هاضمه هستید بهتر است حتما این مشکل را برطرف کنید زیرا زمانیکه بر اثر سوء هاضمه، روند هضم به درستی طی نشود مشکلاتی مانند نفخ نیز به وجود می آید.

دمنوش گیاهی

برای خرید دمنوش گیاهی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

بهترین دمنوش برای نفخ شکم

نفخ شکم با اینکه در بیشتر مواقع ناشی از مشکلی جدی نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد اما می تواند آزاردهنده باشد و باعث ورم، درد و گرفتگی در ناحیه شکم شود. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند مشکل نفخ را برطرف کنند تا راحت تر به فعالیت های خود بپردازند. برای تسکین و درمان نفخ روش های مختلفی وجود دارد و به علت بروز نفخ باز می گردد. درمان می تواند با استفاده از داروها و یا در مواردی با تغییر تغذیه و استفاده از گیاهان در قالب دمنوش های خوش طعم انجام شود. استفاده از دمنوش های موثر برای نفخ شکم امروزه بسیار متداول است. دمنوش ها به دلیل استفاده از برخی گیاهان موثر مانند رازیانه، زنجبیل، پونه، بابونه، چای ترش و … می توانند برای درمان نفخ بسیار موثر باشند. بهترین دمنوش برای نفخ شکم از این گیاهان تشکیل شده است و مصرف آن می تواند باعث بهبود نفخ شکم شود. در ادامه با بهترین دمنوش برای نفخ شکم مهرگیاه آشنا می شوید:

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

دمنوش زنجبیل (انرژی) را می توان بهترین دمنوش برای نفخ شکم نامید. یکی از بهترین گیاهان برای درمان نفخ، زنجبیل است که توسط حکمای طب سنتی تجویز می شود. زنجبیل باعث تقویت قوای معده می شود و بادشکن و ضد نفخ است. با توجه به خواص زنجبیل همواره آن را درمانی برای نفخ معده و روده در نظر می گیرند.

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی) مهرگیاه در ترکیب خود از دارچین، نعنا، هل، میخک، تخم گشنیز و مریم گلی استفاده کرده است که ترکیب آن می تواند نقش مهمی در تسکین نفخ شکم داشته باشد.

دمنوش مخلوط بابونه

دمنوش بابونه مهرگیاه نیز یکی از بهترین دمنوش ها برای نفخ شکم است. این دمنوش از بابونه به عنوان گیاه اصلی در ترکیب خود استفاده کرده و دارای دارچین، سبوس برنج، زیرفون و گل راعی نیز می باشد.

بابونه نقش مهمی بر درمان سوء هاضمه، اسهال، گاز، استفراغ، حالت تهوع و زخم دارد. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده اند بابونه می تواند از عفونت های هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده می شوند جلوگیری کند. همچنین بابونه یکی از گیاهان به کار رفته در مکمل مایع ایبروگاست که در کاهش درد شکم و زخم معده موثر است.

دمنوش گیاهی مخلوط بابونه

برای خرید دمنوش گیاهی مخلوط بابونه پاکتی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط نعنا

نعناع یکی از گیاهانی می باشد که از دیرباز برای تسکین مشکلات گوارشی استفاده می شده است. نعناع طعم خنک و با طراوتی دارد و دارای ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئید می باشد. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده اند فلاونوئیدهای نعناع می توانند در مهار فعالیت ماست سل ها موثر باشند. ماست سل ها سلول های ایمنی هستند که در روده فعالند و برخی مواقع باعث نفخ می شوند. نعناع همچنین در شل شدن روده نقش مهمی دارد و با اینکار به تسکین اسپاسم روده و نفخ و درد یاری می رساند.

دمنوش نعنا مهرگیاه از نعنا، پونه، رزماری و کاکوتی در ترکیب خود استفاده کرده است و نوشیدن آن می تواند نقش مهمی در تسکین نفخ شکمی داشته باشد.

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب)

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) را بیشتر به دلیل خواص آن بر کاهش استرس و اضطراب می شناسند و کمتر به خواص این گیاه بر بهبود مشکلات گوارشی اشاره شده است. جالب است بدانید سنبلطیب علاوه بر اثر خود در درمان بی خوابی، استرس، اضطراب، فشار خون و بسیاری موارد دیگر، در بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز نقش مهمی ایفا می کند. استفاده از سنبلطیب یکی از بهترین روش های درمان خانگی برای درد معده است. این گیاه در کاهش گاز معده و روده نیز موثر است و از اسهال جلوگیری می کند. سنبلطیب به صورت کلی برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید می باشد.

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) یکی از بهترین دمنوش ها برای نفخ شکم است. این دمنوش از گیاهان دیگری همچون نعنا، اسطوخودوس، به لیمو، چای کوهی، چای ترش و بادرنجویه نیز در ترکیب خود استفاده کرده است و می تواند برای درمان نفخ مفید باشد.

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب)

برای خرید دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) تی بگ می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

سخن پایانی

بهترین دمنوش برای نفخ شکم ترکیبی از گیاهان طبیعی است که برای درمان نفخ مفید و موثر  هستند. گیاهانی مانند زنجبیل، نعنا، بابونه و … در تسکین نفخ شکم بسیار موثرند و از دیرباز نیز در طب سنتی از آنها برای درمان نفخ شکم و مشکلات گوارشی استفاده می شده است. در مواردی که مشکل نفخ موقتی است یک تغذیه مناسب و نوشیدن بهترین دمنوش برای نفخ شکم می تواند نقش مهمی در تسکین این مشکل داشته باشد.

برای خرید انواع دمنوش گیاهی از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

مهرگیاه با دارا بودن بیش از 10 سال سابقه در تولید انواع دمنوش فروشگاهی معتبری برای خرید دمنوش گیاهی و خرید دمنوش میوه ای می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق سایت مهرگیاه به خرید چای نیز بپردازید.

مهرگیاه مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

دیدگاهتان را بنویسید