مقالات

معرفی بهترین دمنوش برای چربی خون

بهترین دمنوش برای چربی خون

امروزه بسیاری از افراد از مشکل چربی خون رنج می برند. چربی خون که کلسترول بالا نیز به آن گفته می شود نوعی بیماری است که به دلیل افزایش چربی در خون ایجاد می شود. چربی خون می تواند با بستن رگ ها باعث بروز بیماری هایی مانند بیماری های قلبی- عروقی و سکته شود. کنترل چربی خون بسیار مهم است زیرا می تواند سلامتی فرد را به خطر بیندازد. کنترل این بیماری با استفاده از دارو درمانی و تغییر سبک زندگی امکان پذیر است. تغییر سبک زندگی و توجه به رژیم غذایی نقش مهمی در کنترل چربی خون دارند. توصیه می شود برای درمان چربی خون از مواد غذایی با چربی اشباع کم و نوشیدنی های موثر بر کاهش چربی مانند دمنوش های گیاهی استفاده شود. در ادامه به معرفی بهترین دمنوش برای چربی خون می پردازیم که می تواند اثرات مثبتی روی کنترل چربی داشته باشد.

چربی خون چیست؟

اختلال چربی خون به افزایش سطح چربی در خون گفته می شود. چربی یا لیپید خون شامل تری گلیسیرید و کلسترول است. کلسترول به نوعی چربی گفته می شود که بدن برای انجام فعالیت های خود به آن نیاز دارد. کلسترول هم با مصرف مواد غذایی وارد بدن می شود و هم توسط کبد ساخته می شود. این ماده از طریق ذراتی به نام LDL که از پروتئین و چربی ساخته شده اند برای مصارف گوناگون به بخش های مختلف بدن منتقل می گردد. زمانیکه میزان LDL در خون بیشتر از نیاز بافت های بدن باشد این ذرات در خون جمع می شوند و تنگی رگ ها را در پی دارند. به دلیل عملکرد منفی کلسترول زیاد در خون به آن کلسترول بد نیز گفته می شود. نوع دیگری از کلسترول به نام HDL نیز وجود دارد که چربی اضافه را از بافت بدن گرفته و به کبد باز می گرداند و به آن کلسترول خوب گفته می شود.

تری گلیسیرید نیز مانند کلسترول، هم در کبد ساخته می شود و هم از طریق مواد غذایی قابل دریافت است. این نوع از چربی نیز می تواند با بیماری های قلبی در ارتباط باشد و به همین دلیل میزان آن در مبتلایان به چربی خون اندازه گیری می شود.

دمنوش گیاهی

برای خرید دمنوش گیاهی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

عوارض ناشی از چربی خون بالا

زمانیکه کلسترول در خون بالا رود باعث تجمع این ذرات و رسوبات دیگر در دیواره عروق و تصلب شرایین می شود. رسوب ها و پلاک ها می توانند باعث کاهش خون در عروق شوند و مشکلات زیر را در پی داشته باشند:

  • درد قفسه سینه

زمانیکه شریان های تامین کننده خون قلب تحت تاثیر قرار گیرند درد قفسه سینه یا آنژین رخ می دهد.

  • حمله قلبی

اگر پلاک ها در رگ پاره شوند خون در آن ناحیه لخته می شود و باعث مسدود شدن و توقف جریان خون می گردد. اگر این اتفاق باعث نرسیدن خون به قلب شود حمله قلبی رخ می دهد.

  • سکته

این عارضه نیز همانند حمله قلبی به دلیل لخته شدن خون و عدم جریان خون در بخشی از مغز رخ می دهد.

  • سایر اختلالات

چربی خون بالا همچنین می تواند باعث بیماری های کلیوی، دیابت، و کم کاری تیروئید گردد.

با توجه به عوارض جدی بیماری چربی خون، کنترل و درمان آن بسیار مهم می باشد. درمان این بیماری با مصرف داروهایی مانند استاتین ها، مهارکننده های جذب کلسترول، داروهای تخصصی دیگر و همچنین تغییر در سبک زندگی امکان پذیر است. داشتن یک رژیم با چربی اشباع کم، حفظ وزن طبیعی بدن و عدم استعمال دخانیات می تواند در فرآیند درمان بسیار مهم باشد. در رژیم غذایی استفاده از بهترین دمنوش برای چربی خون می تواند در کنار درمان تجویز شده توسط پزشک تاثیرات مثبتی در روند کنترل چربی خون ایجاد کند. در ادامه با دمنوش های موثر بر کنترل چربی خون آشنا خواهید شد.

بهترین دمنوش برای چربی خون

توجه به رژیم غذایی نقش مهمی در کنترل چربی خون دارد. در رژیم غذایی می توان از دمنوش های گیاهی و میوه ای استفاده کرد که در کنار سایر روش ها نقش مهمی در کنترل چربی خون دارند. بهترین دمنوش برای چربی خون می تواند گیاهی یا میوه ای باشد. برخی دمنوش ها همچون دمنوش میوه ای عناب، دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی) و دمنوش مخلوط بابونه از جمله دمنوش هایی هستند که می توانند بر کاهش چربی خون موثر باشند.

لازم به ذکر است استفاده از دمنوش ها باید در کنار دارو درمانی و تغییرات سبک زندگی در برنامه کنترل چربی خون شما قرار گیرند و استفاده از آنها باید زیر نظر پزشک و با تایید او باشد.

دمنوش هایی که در ادامه می آیند جزو بهترین دمنوش ها برای کاهش چربی خون می باشند:

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

بهترین دمنوش برای چربی خون این دمنوش است که از زنجبیل، دارچین، هل، میخک، گل سرخ و … در تولید خود استفاده کرده است. زنجبیل به عنوان ماده اصلی این دمنوش جزء گیاهان بومی قاره آسیا است و هزاران سال به عنوان یک گیاه دارویی در کشور چین استفاده می شده است. ریشه زنجبیل حاوی روغن های مفیدی است و فواید بسیاری برای سلامتی دارند. ترکیبات فعال زنجبیل شامل دو ماده به نام های گینجرول و شوگاول هستند و بسیاری از فواید زنجبیل مربوط به این دو ماده می باشد.

دمنوش زنجبیل می تواند برای درمان تهوع، تسکین درد ماهیچه ها، کاهش قند خون، کاهش چربی خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و …  مفید باشد. یافته ها نشان می دهند زنجبیل می تواند خطر بروز عوامل تاثیرگذار در ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. در یک مطالعه نشان داده شد که زنجبیل می تواند بر کاهش سطح کلسترول موثر باشد. برخی نتایج نشان از این داده اند که کارایی زنجبیل در بهبود سطح کلسترول تقریبا برابر با داروی آتورواستاتین می  باشد. مصرف دمنوش زنجبیل مهرگیاه با داشتن زنجبیل و گیاهان مفید، در کنار درمان های دیگر می تواند بسیار مفید باشد.

دمنوش مخلوط زنجبیل

برای خرید دمنوش زنجبیل تی بگ می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط بابونه

بابونه یکی از گیاهانی است که دمنوش آن بسیار پرطرفدار است و به دلیل خواص آنتی اکسیدانی خود می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد. دمنوش مخلوط بابونه مهر گیاه ترکیبی از بابونه، سبوس برنج، گل راعی، دارچین و زیرفون است. این دمنوش علاوه بر طعم خوش خود می تواند فواید گیاه بابونه را به بدن برساند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس شود. دمنوش مخلوط بابونه فواید بسیاری دارد؛ بهبود سلامت گوارش و قلب،  تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش کلسترول خون از جمله خواص این گیاه می باشند. برخی پژوهش ها نشان داده اند بابونه می تواند در کاهش فشار خون و کلسترول بد خون موثر باشد.

دمنوش مخلوط چای سبز و سفید

یکی دیگر از دمنوش های مفید در کنترل چربی خون دمنوش مخلوط چای سبز و سفید است. این دمنوش علاوه بر دو نوع چای، حاوی هل و دارچین نیز می باشد. این دمنوش به دلیل داشتن چای سبز برای جلوگیری از بیماری کرونر قلب بسیار مفید است. شواهد نشان می دهند مصرف چای سبز به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد انعقادی و از طرف تاثیر آن در کاهش چربی و پرفشاری خون، از بیماری کرونر جلوگیری می کند. در این بیماری تعدادی از شریان های کرنر که به قلب خون می رسانند بر اثر رسوب چربی هایی مانند کلسترول و گلیسیرید بسته می شوند و به دلیل عدم خون رسانی به قلب، آنژین قلبی یا سکته قلبی رخ می دهد.

چای سبز همچنین حاوی موادی به نام پلی فنل ها است که می توانند کاهش دهنده چربی خون باشند و از قلب محافظت کنند. چای سبز همچنین می تواند غلظت کلسترول تام و نوعی کلسترول مضر به نام LDL-C را کاهش دهد، و بر روی کلسترول مفید خون و تری گلیسرید نقشی نداشته باشد. مصرف دمنوش چای سبز می تواند در طولانی مدت بر کاهش چربی خون اثر مثبت ایجاد کند.

دمنوش گیاهی چای سبز و سفید

برای خرید دمنوش گیاهی چای سبز و سفید می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش میوه ای زرشک

دمنوش میوه ای زرشک مهرگیاه از زرشک، قره قات و میوه نسترن تهیه شده است. این دمنوش مزه ای ترش دارد و سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین های مفیدی مانند ویتامین B و C می باشد. در زرشک ماده ای مفید و دارویی به نام بربرین وجود دارد که می تواند این دمنوش را برای درمان بیماری هایی مانند سرطان، چربی خون، فشار خون، مشکلات قلبی، مشکلات ریوی و … موثر سازد. دمنوش میوه ای زرشک را می توان یکی از بهترین دمنوش ها برای کنترل چربی خون برشمرد و از خواص بی نظیر آن برای کنترل چربی خون استفاده کرد.

دمنوش میوه ای عناب

دمنوش میوه ای عناب نیز از جمله بهترین دمنوش ها برای چربی خون است. این دمنوش از میوه عناب و کاکوتی تشکیل شده است. این دمنوش طعم مطبوعی دارد و طبع آن معتدل و مرطوب است. دمنوش عناب می تواند برای کنترل و بهبود مشکلاتی همچون چربی خون بالا، سرماخوردگی، کاهش اضطراب و سلامت استخوان ها مفید باشد. تحقیقات نشان داده اند افرادی که از چربی خون بالا رنج می برند، می توانند از دمنوش عناب برای کنترل چربی خون استفاده کنند.

سخن پایانی

بهترین دمنوش برای چربی خون می بایست حاوی گیاهانی باشد که در کنترل چربی خون نقش مهمی دارند. باید در نظر داشت گیاهانی که از آنها نام برده شد و در دمنوش های گیاهی مهرگیاه از آنها استفاده می شود، در کنار درمان دارویی و تغییرات سبک زندگی می توانند بسیار مفید باشند. بنابراین با مصرف دمنوش های مهرگیاه در کنار دارو درمانی و رژیم غذایی مناسب می توانید روند کاهش چربی خون خود را بهتر کنترل نمایید.

برای خرید انواع دمنوش گیاهی از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

مهرگیاه با دارا بودن بیش از 10 سال سابقه در تولید انواع دمنوش فروشگاهی معتبری برای خرید دمنوش گیاهی و خرید دمنوش میوه ای می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق سایت مهرگیاه به خرید چای نیز بپردازید.

مهرگیاه مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

دیدگاهتان را بنویسید