مقالات

معرفی بهترین دمنوش برای اعصاب و آشنایی با خواص آن

بهترین دمنوش برای اعصاب

نوشیدن بهترین دمنوش برای اعصاب، یکی از راه های ساده ای است که می تواند برای آرام کردن اعصاب و روان بسیار مفید باشد. سلامت اعصاب و روان برای داشتن یک زندگی سالم بسیار مهم است. سلامت اعصاب و روان فراتر از عدم ابتلا به اختلالات روانی و ناتوانی ها می باشد. زمانیکه فرد بتواند توانایی های خود را بشناسد، با استرس های زندگی روزمره کنار بیاید و در نهایت کار مفید و سازنده ای انجام دهد در واقع سلامت اعصاب و روان دارد. مشکلات اعصاب و روان می توانند ناشی از موارد بسیاری در زندگی باشند؛ سابقه ژنتیکی، بیماری های جسمی، شیمی مغز، استرس و اضطراب و بسیاری موارد دیگر می توانند در بروز بیماری های اعصاب و روان نقش مهمی ایفا کنند. یکی از مهم ترین دلایل برای مشکلات اعصاب، تجربه استرس و اضطراب در زندگی روزمره است. استرس را می توان به روش های متفاوتی در زندگی کنترل کرد که یکی از آنها نوشیدن بهترین دمنوش برای اعصاب می باشد. خواص گیاهی دمنوش نقش مهمی در آرام کردن ذهن دارد.

استرس چیست؟

استرس به پاسخ بدن در مقابل فشارهای وارده بر آن گفته می شود. استرس، تنشی عاطفی یا جسمی در پاسخ به برخی وقایع است. اتفاقاتی که ما در زندگی روزمره تجربه می کنیم همه می توانند عامل استرس باشند اما در بیشتر مواقع استرس زمانی در فرد رخ می دهد که او با مسئله ای جدید، غیرمنتظره و تهدید آمیز مواجه می شود و یا احساس می کند کنترل کمی روی اوضاع دارد.

بدن انسان با ترشح هورمون به استرس واکنش نشان می دهد. این هورمون هم باعث هوشیاری مغز می شود و هم بر روی تنش عضلات و افزایش نبض اثر می گذارد. واکنش های بدن در مواجهه با استرس می توانند مفید باشند. این واکنش ها باعث می شوند فرد بتواند شرایط مسبب استرس را کنترل کند. زمانیکه استرس به صورت مزمن درآید این فرآیند مثبت می تواند نتیجه ای عکس دهد و باعث مشکلاتی در سلامت فرد شود. به همین دلیل استرس نیاز به کنترل دارد.

دمنوش گیاهی

برای خرید دمنوش گیاهی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

عوارض استرس چیست؟

استرس می تواند اثرات مختلفی بر روی اعصاب و بدن داشته باشد. در ادامه با مهم ترین اثرات استرس آشنا می شوید:

اضطراب و بی قراری

استرس مزمن باعث افزایش سطح هورمون های کورتیزول و کورتیکوتروپین برای مدت طولانی در بدن فرد می شود و این هورمون ها به بی قراری و اضطراب فرد می انجامند.

افسردگی

استرس مزمن می تواند روح و روان فرد را فرسوده کند و تاثیرات منفی روی خلق و خو داشته باشد. استرس همچنین در کاهش بهره وری فرد و روابط فرد با دیگران نیز می تواند اثرات منفی ایجاد کند و همه این عوامل احتمال بروز افسردگی را افزایش می دهند.

احساس غم و ناراحتی

استرس می تواند حس غم و ناراحتی را در فرد ایجاد کند. افزایش هورمون های کورتیزول و کورتیکوتروپین در بدن می تواند به احساساتی نظیر اندوه ختم شود که با گریه کردن همراهند. در واقع گریستن به شکل یک سوپاپ اطمینان است تا فرد به کاهش هورمون های استرس در بدن کمک کند.

حملات پانیک

مواد شیمیایی زمانیکه در هنگام استرس وارد جریان خون می شوند افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس را در پی دارند. زمانیکه این وضعیت شدید باشد باعث حملات پانیک می شود. در حملات پانیک فرد احساساتی نظیر تنگی نفس، نفس نفس زدن و وحشت را تجربه می کند.

بهترین دمنوش برای اعصاب

برای کنترل استرس روش های متفاوتی پیشنهاد می شود. انجام ورزش، استفاده از تکنیک های آرام سازی مانند مدیتیشن، تنفس عمیق و … می توانند مفید باشند. نوشیدن بهترین دمنوش برای اعصاب نیز یکی از راه های موثر برای رسیدن به آرامش است. دمنوش های آرامشبخش به دلیل داشتن گیاهان موثر در آرامش روان، نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب دارند و می توانند به فرد در کنترل استرس یاری رسانند. در ادامه با بهترین دمنوش برای اعصاب آشنا می شوید و در کنار آن دیگر دمنوش های موثر برای اعصاب را معرفی خواهیم کرد:

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب)

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) مهرگیاه را می توان بهترین دمنوش برای اعصاب برشمرد. این دمنوش حاوی گیاهان دیگری همچون نعنا، اسطوخودوس، به لیمو، بادرنجوبیه، چای ترش و چای کوهی است. ترکیب بی نظیر دمنوش آرامش مهرگیاه می تواند برای تسکین اعصاب و روان بسیار موثر باشد. از ریشه سنبلطیب برای تهیه این دمنوش استفاده می شود که دارای فواید بسیاری برای بدن است. سنبلطیب در تنظیم خواب، رفع سردرد، بهبود هضم غذا، کاهش اضطراب، درمان اسپاسم قاعدگی و … مفید می باشد.

ترکیبات فعال موجود در ریشه گیاه سنبلطیب دارای خواص آرامشبخش، ضد اضطراب و ضد اسپاسم هستند و آن را به بهترین دمنوش برای اعصاب بدل کرده اند. نوشیدن دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) به فرد کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد. این دمنوش بر افزایش تمرکز، رفع خستگی و احساس افسردگی نیز نقش مهمی دارد.

دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) پاکتی

برای خرید دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب) پاکتی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط نعنا

می توان گفت دمنوش مخلوط نعنا نیز می تواند بهترین دمنوش برای اعصاب باشد. دمنوش مخلوط نعنا مهرگیاه حاوی نعنا، رزماری، پونه و کاکوتی است. نعنا گیاهی است که طبع گرم و خشکی دارد و دارای خواص دارویی بسیاری می باشد. نعناع به شکل های متفاوتی استفاده می شود که یکی از آنها دمنوش است. دمنوش نعناع می تواند برای مشکلات گوارشی مانند نفخ، تهوع، دل پیچه بسیار کاربردی باشد اما در کنار همه این موارد نعنا در مدیریت استرس نیز بسیار مفید است. نعنا دارای خواص آداپتوژنی می باشد که می تواند سطح کورتیزول را در بدن تنظیم کند و باعث افزایش مقاومت طبیعی بدن در برابر استرس شود. در هنگام استرس عضلات منقبض می شوند و فرد احساس فشار بر روی بدن دارد. نوشیدن دمنوش نعنا باعث آرام شدن عضلات و کاهش تنش و استرس در فرد می گردد. از طرفی عطر نعنا بسیار آرامشبخش است و  از آن برای رایحه درمانی برای مقابله با استرس می توان استفاده کرد.

دمنوش مخلوط بابونه

دمنوش مخلوط بابونه مهرگیاه از دیگر دمنوش های موثر بر اعصاب است. این دمنوش از دارچین، گل راعی، سبوس برنج و زیرفون در ترکیب خود استفاده کرده و طعم بسیار دلپذیری دارد. بابونه از دیرباز به دلیل خواص بی نظیر خود مورد استفاده بوده است. بابونه می تواند در تقویت سیستم ایمنی، کاهش درد و التهابات، رفع مشکلات گوارشی و کاهش قند خون موثر باشد و در کاهش استرس و اضطراب، و تسکین اعصاب و روان نقش مهمی ایفا کند.

دمنوش مخلوط بابونه به دلیل طبع گرم خود در کاهش استرس بسیار مفید است. بابونه می تواند باعث افزایش سروتونین و ملاتونین در بدن شود. این دو هورمون نقش مهمی در کاهش   استرس دارند و به همین دلیل دمنوش بابونه می تواند برای آرامش اعصاب نقش مهمی داشته باشد.

دمنوش بابونه

برای خرید دمنوش گیاهی مخلوط بابونه می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط چای سبز و سفید

دمنوش دیگری که می تواند بهترین دمنوش برای اعصاب لقب بگیرد دمنوش مخلوط چای سبز و سفید مهرگیاه است. هل و دارچین از دیگر گیاهان به کار رفته در این دمنوش هستند. چای سبز یکی از معروفترین نوشیدنی های سالم در جهان است. چای سبز حاوی ترکیبی به نام کاتچین می باشد که فواید ثابت شده و مفیدی برای بدن دارد.

دمنوش مخلوط چای سبز و سفید می تواند در افزایش چربی سوزی، کاهش التهاب، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، و کاهش کلسترول موثر باشد. در کنار همه این موارد چای سبز برای تسکین اعصاب نیز بسیار مفید است. مطالعات نشان می دهند کاتچین موجود در چای سبز می تواند در کاهش علائم افسردگی و اضطراب بسیار مفید باشد. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز نیز می توانند در کاهش افسردگی به خصوص در افرادی که تجربه سکته قلبی داشته اند بسیار موثر عمل کند. چای سبز همچنین می تواند سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را در بدن کاهش دهد، هورمونی که با افزایش افسردگی و اضطراب در بدن در ارتباط است.

سخن پایانی

بهترین دمنوش برای اعصاب را می توانید با توجه به طبع و سلیقه خود به راحتی از مهرگیاه تهیه نمایید. دمنوش های موثر بر آرامش اعصاب حاوی گیاهانی هستند که طبق تجربه و بر اساس پژوهش ها نقش مهمی در آرامش اعصاب و کاهش استرس دارند. دمنوش هایی همچون دمنوش مخلوط چای سبز و سفید، دمنوش مخلوط نعنا و دمنوش آرامش (حاوی سنبلطیب)  می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید استرس خود را در زندگی بهتر کنترل کنید و آرامش  بیشتری داشته باشید. این دمنوش ها در صورتی موثر هستند که شما از مشکل روحی خاصی رنج نمی برید. در صورتی که استرس بیش از حدی دارید بهتر است با مشاور روان برای کنترل استرس خود مشورت کنید و در کنار آن از بهترین دمنوش برای اعصاب در رژیم روزانه خود استفاده نمایید.

برای خرید انواع دمنوش گیاهی از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

مهرگیاه با دارا بودن بیش از 10 سال سابقه در تولید انواع دمنوش فروشگاهی معتبری برای خرید دمنوش گیاهی و خرید دمنوش میوه ای می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق سایت مهرگیاه به خرید چای نیز بپردازید.

مهرگیاه مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

دیدگاهتان را بنویسید