مقالات

معرفی دمنوش برای کبد چرب و آشنایی با عوارض این بیماری

دمنوش برای کبد چرب

نوشیدن دمنوش برای کبد چرب می تواند در کنار درمان های دیگر برای رفع این مشکل موثر باشد. کبد چرب یکی از مشکلات رایج و شایع کبدی است و می تواند در هر سنی در فرد رخ دهد. کبد چرب یک بیماری شایع و خاموش است و به دلیل تجمع چربی در کبد ایجاد می شود.

کبد چرب می تواند با علائمی همچون ضعف و خستگی در اوایل بیماری خود را نشان دهد و به مرور باعث احساس درد در سمت راست بالای شکم و کاهش وزن شود. درمان این بیماری بسیار مهم است. درمان کبد چرب می تواند با استفاده از دارو برای کنترل دیابت، کلسترول و تری  گلیسرید انجام شود اما مهم ترین روش درمانی کبد چرب تغییر سبک زندگی می باشد. نوع رژیم فرد می تواند نقش مهمی بر درمان کبد چرب ایفا کند. نوشیدن دمنوش برای کبد چرب نیز می تواند مفید باشد که در ادامه به معرفی این دمنوش ها خواهیم پرداخت.

کبد چرب چیست؟

کبد دومین ارگان بزرگ بدن است و به هضم مواد مغذی حاصل از مواد غذایی و نوشیدنی ها کمک می کند و مواد مضر خون را فیلتر می نماید. زمانیکه چربی بیش از 5 تا 10 درصد از وزن کبد را در برگیرد بیماری کبد چرب رخ می دهد. کبد چرب را با نام استئاتوز کبدی نیز می شناسند. بیماری کبد چرب را بیماری خاموش کبدی نیز می نامند زیرا می تواند بدون ایجاد علائمی رخ دهد. کبد چرب یک بیماری برگشت پذیر است. این بیماری اگر درمان شود آسیب دائمی و همیشگی ایجاد نمی کند.

کبد چرب به دو شکل اصلی دیده می شود. کبد چرب الکی و کبد چرب غیر الکلی. در نوع اول بیماری بر اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می شود. در کبد چرب غیر الکلی بیماری به دلایل دیگری همچون ژنتیک، چاقی، دارو و … رخ می دهد. علت اصلی این بیماری چندان مشخص نیست اما بیشتر درافراد دیابتی و چاق دیده می شود.

دمنوش گیاهی

برای خرید دمنوش گیاهی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

عوارض ناشی از کبد چرب

کبد چرب می تواند مشکلات متعددی در بدن ایجاد کند. اولین عارضه بیماری کبد چرب پیشرفت به سمت سیروز است. سیروز به معنی ایجاد زخم در کبد می باشد که باعث سخت شدن کبد می گردد. سرطان کبد و واریس مری نیز می توانند از دیگر عوارض این بیماری باشند. کبد چرب همچنین می تواند بر روی رشد مو اثر بگذارد و باعث شروع ریز مو در فرد گردد. جدای از این عوارض می توان به عوارضی اشاره کرد که در مراحل پایانی کبد چرب ایجاد می شوند:

  • نارسایی کبد و ازکار افتادن این اندام
  • تجمع مایع در شکم
  • تورم وریدهای مری با احتمال پارگی و خونریزی
  • گیجی و خواب آلودگی
  • سرطان کبد

از دیگر عارضه های کبد چرب می توان به اختلال در آنزیم های کبدی اشاره کرد که توسط آزمایش خون قابل بررسی می باشد.

به صورت کلی بیماری کبد چرب در صورت رسیدگی و درمان مشکل جدی برای فرد ایجاد نمی کند. با تغییر سبک زندگی و توجه به رژیم می توان این بیماری را کنترل کرد. در صورتیکه کبد چرب به مرحله سیروز کبدی  برسد ممکن است به نارسایی کبد و سرطان منجر شود و به همین دلیل نیازمند کنترل و درمان است.

بهترین دمنوش برای کبد چرب

بخش بزرگی از درمان کبد چرب با تغییر سبک زندگی و توجه به مواد غذایی مصرفی صورت می گیرد. کاهش وزن در کنار رژیم نقش مهمی بر درمان کبد چرب دارد. در کنار رژیم غذایی نوشیدن دمنوش برای کبد چرب می تواند بسیار مفید باشد. دمنوش های گیاهی موثر بر کبد چرب زمانیکه در کنار دارو درمانی و تغذیه صحیح مصرف شوند می توانند نقش مهمی بر درمان کبد چرب داشته باشند. نوشیدن دمنوش برای کبد چرب باید زیر نظر پزشک انجام شود تا بهترین نتیجه را روی بدن بگذارد.

دمنوش هایی که در ادامه معرفی می شوند در گروه دمنوش برای کبد چرب قرار دارند و می توانند برای درمان این بیماری بسیار مفید باشند:

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

زنجبیل یکی از داروهای بسیار پرخاصیت گیاهی می باشد و در طب سنتی و برای درمان بیماری ها نقش مهمی را ایفا می کند. خاستگاه زنجبیل از آسیای شرقی است و خواص بسیار این گیاه نقش آن را در بسیاری نوشیدنی ها و غذاها پررنگ کرده است. دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی) مهرگیاه که از زنجبیل در کنار دارچین، نعنا، مریم گلی، میخک و گل سرخ استفاده کرده بسیار برای کبد چرب مفید می باشد. زنجبیل این دمنوش گیاهی خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی دارد و باعث کاهش گلیسیرید خون می شود؛ عملکردی که به درمان کبد چرب یاری می رساند. زنجبیل همچنین حاوی مواد و ترکیباتی است که می توانند مواد سمی و مضر را از کبد پاک کنند. مطالعات نشان داده اند زنجبیل می تواند از کبد در برابر ترکیبات زنوبیوتیک مانند استامینوفن، الکل، تتراسایکلین، قارچ کش ها، فلزات سنگین و ترکیبات ارگانوفسفره محافظت نماید.

زنجبیل همچنین با مهار رادیکال های آزاد و به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و محافظت سلولی خود می تواند از کبد محافظت کند و باعث تعادل سطح آنزیم های سم زدا شود.

مریم گلی این دمنوش نیز بر درمان کبد چرب موثر است. مریم گلی گیاهی ادرار آور است و عامل محرک کلیه ها و کبد می باشد. مریم گلی باعث می شود سموم بدن از طریق ادرار دفع شوند و از فشار وارده بر روی کلیه ها، دستگاه لنفاوی و کبد کاسته گردد.

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

برای خرید دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی) پاکتی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط چای سبز و سفید

دمنوش مخلوط چای سبز و سفید مهرگیاه که از ترکیب این دو چای و هل و دارچین تولید شده نیز می تواند در گروه دمنوش برای کبد چرب قرار گیرد. چای سبز به عنوان ماده اصلی این دمنوش برای بدن مفید می باشد زیرا آنتی اکسیدان های بسیاری دارد. چای سبز در بهبود وضعیت پوست، کاهش وزن، کاهش کلسترول و … بسیار موثر است.

چای سبز طبق مطالعات دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می تواند شدت بیماری کبد چرب را تا 75 درصد کاهش دهد. این مطالعات نشان داده اند پلی فنول های موجود در این گیاه می توانند با آنزیم های گوارشی ترشح شده در روده کوچک تعامل کنند و تا حدی از تجزیه کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی جلوگیری نمایند. این عملکرد باعث می شود چربی هضم نشده کالری به شکل مدفوع خارج شود. چای سبز همچنین می تواند به تنظیم متابولیسم لیپید کمک کند و باعث کاهش تجمع لیپیدها در کبد گردد. آنتی اکسیدان های چای سبز مانند کاتچین همچنین می توانند به فرآیند سم زدایی از کبد کمک کنند و از کبد محافظت نمایند. کاتچین به همراه کافئین به افزایش و تنظیم هورمون های موثر در گرمازایی کمک می کنند و می توانند در فرآیند کاهش وزن که برای درمان کبد چرب بسیار مهم است اثرگذار باشند.

دمنوش مخلوط نعنا

دمنوش مخلوط نعنا مهرگیاه نیز می تواند در گروه دمنوش برای کبد چرب قرار گیرد. این دمنوش حاوی گیاهان دیگری همچون پونه، رزماری و کاکوتی نیز می باشد. دمنوش مخلوط نعنا خواص درمانی بسیاری دارد. از دمنوش مخلوط نعنا مهرگیاه می توان برای درمان و بهبود مشکلات گوارشی، تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا، کاهش استرس، کاهش درد قاعدگی، تقویت حافظه، کاهش وزن و … استفاده کرد. نعنا همچنین برای درمان کبد چرب نیز بسیار مفید است. نعنا می تواند باعث کاهش کلسترول خون شود و به این ترتیب در کنترل این بیماری نقش مهمی ایفا کند. از طرفی نعنا برای سم زدایی از کبد نیز کاربردی است و می تواند در روند درمان موثر باشد.

دمنوش مخلوط نعنا

برای خرید دمنوش مخلوط نعنا تی بگ می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط ریشه کاسنی و قاصدک

دمنوش مخلوط ریشه کاسنی و قاصدک مهرگیاه به دلیل داشتن گیاه قاصدک در خود می تواند برای درمان کبد چرب مفید باشد. این دمنوش را می توان برای بهبود سیستم بینایی، سیستم گوارشی، کاهش کلسترول بد،‌ جلوگیری از سرطان و بهبود عملکرد کبد استفاده نمود. قاصدک تولید صفرا را افزایش می دهد و به پاکسازی کبد از سموم کمک می کند. این گیاه برای سلامت کیسه صفرا و تحریک فعالیت آن بسیار موثر است.

سخن پایانی

نوشیدن دمنوش برای کبد چرب می تواند در کنار دارو درمانی و تغییر سبک زندگی برای درمان کبد چرب مفید باشد. باید دقت داشت مصرف دمنوش ها و مواد غذایی در افراد مبتلا به کبد چرب باید زیر نظر پزشک انجام شود. زمانی می توان بهترین نتیجه را از مصرف دمنوش ها بدست آورد که در روند درمان شما و زیر نظر پزشک مصرف شوند. دمنوش برای کبد چرب حاوی گیاهانی است که می توانند بر این بیماری اثرات مثبتی داشته باشند و به همین دلیل استفاده از آنها می تواند در روند بهبودی شما نقش مهمی را ایفا کند.

برای خرید انواع دمنوش گیاهی از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

مهرگیاه با دارا بودن بیش از 10 سال سابقه در تولید انواع دمنوش فروشگاهی معتبری برای خرید دمنوش گیاهی و خرید دمنوش میوه ای می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق سایت مهرگیاه به خرید چای نیز بپردازید.

مهرگیاه مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

دیدگاهتان را بنویسید