مقالات

معرفی دمنوش قاعده آور فوری و آشنایی با خواص آنها

دمنوش قاعده آور فوری

دوره قاعدگی یا پریود، دوره ای است که تقریبا در زندگی تمام زنان تجربه می شود. این دوره چند روز به طول می انجامد و باعث ریزش پوشش داخلی رحم و تبدیل آن به خون و خروج آن از واژن می گردد. این دوره طبیعی ممکن است در برخی زنان با اختلالاتی مواجه شود و عدم قاعدگی را به همراه داشته باشد. دلایل مختلفی می توانند باعث این مسئله شوند؛ بارداری، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، شیردهی، استرس، مصرف دارو، عدم تعادل هورمونی و … می توانند باعث شوند تا فرد قاعده نشود. برای درمان این مشکل پزشک با توجه به علل مشکل می تواند از روش های مختلفی برای درمان استفاده کند. در کنار درمان دارویی و پزشکی استفاده از دمنوش قاعده آور فوری زیر نظر پزشک می تواند مفید باشد. در ادامه این مقاله به معرفی دمنوش قاعده آور فوری خواهیم پرداخت.

قاعدگی یا پریود چیست؟

قاعدگی به دوره ای طبیعی در بدن زنان گفته می شود که چند روز به طول می انجامد و یکبار در ماه اتفاق می افتد. در طی دوره قاعدگی، بافتی که در دیواره رحم شکل گرفته از طریق رحم و واژن به شکل خون خارج می شود. چرخه قاعدگی پس از طی شدن، بدن را برای بارداری آماده می کند. این چرخه توسط هورمون های استروژن و پروژسترون تنظیم و کنترل می گردد و بین 2 تا 5 روز می تواند به طول بیانجامد. به طور معمول بیشتر بانوان هر 3 تا 5 هفته یکبار دوره قاعدگی را تجربه می کنند. در چند سال ابتدایی قاعدگی، این دوره ها طولانی تر هستند اما با افزایش سن منظم تر و کوتاهتر می شوند.

برخی مواقع قاعدگی می تواند به دلایلی دچار اختلال شود. بسیاری موارد مانند استرس، استفاده از قرص های بارداری، فیبروم یا پولیپ رحم، اندومتریوز و … می توانند باعث این مشکل شوند. برخی از شایع ترین علل اختلال در قاعدگی موارد زیر هستند:

 • آمنوره: در این وضعیت قاعدگی به صورت کامل قطع می شود. قاعده نشدن فرد پس از 90 روز حالتی غیر طبیعی است و می تواند ناشی از آمنوره باشد. مگر اینکه زن در دوره بارداری، شیردهی یا یائسگی به سر برد.
 • دیسمنوره: به پریودهای دردناک گفته می شود.
 • الیگومنوره: به بی نظمی در سیکل قاعدگی گفته می شود. این مشکل باعث کاهش تعداد پریودهای سالیانه در مقایسه با حالت طبیعی می گردد.
 • استرس: گاهی استرس روحی می تواند عملکرد هیپوتالاموس را که در تنظیم چرخه قاعدگی نقش دارد مختل کند. در این صورت تخمک گذاری و قاعدگی می تواند متوقف گردد.
دمنوش گیاهی

برای خرید دمنوش گیاهی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

علائم قاعده شدن در زنان

زنانی که در آستانه قاعدگی هستند علاوه بر خونریزی ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنند که به مجموعه این علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) گفته می شود. برای پریود بیش از 100 علامت عنوان شده اما علائم شایع سندرم پیش از قاعدگی شامل موارد زیر می باشند:

  • خستگی
  • تغییرات خلق و خوی
  • هوس ‌های غذایی
  • درد پایین کمر
  • گرفتگی عضلات شکم و درد داشتن
  • اسهال
  • نفخ
  • تورم، درد یا حساسیت سینه
  • سردرد

بهترین دمنوش قاعده آور فوری

افرادی که دچار اختلالات قاعدگی شده اند در قدم اول باید به پزشک مراجعه کنند تا علت این مسئله مشخص شود و اقدامات درمانی آغاز گردد. استفاده از دمنوش قاعده آور فوری تنها با نظر پزشک معالج می تواند در رژیم غذایی شما به درمان عدم قاعدگی یاری رساند.

دمنوش هایی که در ادامه به آنها می پردازیم، می توانند دمنوش قاعده آور فوری نیز شناخته شوند:

دمنوش گیاهی مخلوط معطر زعفرانی

بهترین دمنوش قاعده آور فوری، دمنوش گیاهی مخلوط معطر زعفرانی است. این دمنوش از زعفران به عنوان ماده اصلی خود استفاده کرده و حاوی گیاهان دیگری همچون هل، دارچین، بهار نارنج و گل سرخ می باشد. ترکیب قوی و گرم این دمنوش آن را تبدیل به بهترین دمنوش قاعده آور فوری کرده است.

جالب است بدانید زعفران غلیظ از جمله مواد ممنوعه در ماه های ابتدایی بارداری است. زعفران طبع گرمی دارد و باعث تحریک رحم برای ریزش دیواره ها و خونریزی می شود. این گیاه باعث افزایش هورمون پروستاگلاندین در رحم می گردد و اثر تحریک کننده مستقیم روی عضلات صاف رحم دارد. دمنوش زعفران برای بهبود کیفیت خواب، درمان زخم معده، جلوگیری از دیابت و بسیاری موارد دیگر نیز بسیار مفید است.

پیشنهاد می شود دمنوش زعفران را سه روز متوالی و هر بار بیشتر از یک لیوان میل نکنید زیرا باعث عوارض جانبی مانند مسمومیت معده و فشارخون بالا می شود.

دمنوش گیاهی مخلوط معطر زعفرانی

برای خرید دمنوش گیاهی مخلوط معطر زعفرانی می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش مخلوط گل گاوزبان

یکی دیگر از دمنوش های قاعده آور فوری، این دمنوش است. گل گاوزبان را بیشتر به دلیل خواص ضد استرس، آرامشبخش و ضد التهاب آن می شناسند، اما جالب است بدانید این گیاه برای تحریک انقباضات رحم نیز مفید است. گیاه گل گاوزبان منبع غنی آنتی اکسیدان می باشد و نقش مهمی در کاهش التهاب بدن دارد. همچنین این گیاه سرشار از انواع مواد معدنی مانند آهن، پتاسیم، کلسیم، کولین، فلاونوئید و آنتوسیانین است.

دمنوش گل گاوزبان مهرگیاه به دلیل داشتن این گیاه در ترکیب خود می تواند خواص پرشمار آن را به بدن برساند. گل گاوزبان می تواند بر التهاب ریه موثر باشد و علائم تنگی نفس و آسم را بهبود دهد. این گیاه به دلیل خواص آنتی اکسیدان خود در جلوگیری از ابتلا به سرطان نیز موثر است. بهبود دردهای قاعدگی نیز از دیگر خواص مهم این گیاه می باشد. این گیاه بر تعدیل میزان خونریزی نقش دارد و می تواند به کاهش علائم سندرم قاعدگی کمک کند. نقش این گیاه بر تحریک انقباضات رحم نیز می تواند باعث قاعده آوری فوری شود.

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

یکی دیگر از بهترین دمنوش های قاعده آور فوری دمنوش مخلوط زنجبیل مهرگیاه است. این دمنوش حاوی گیاهان دیگری همچون دارچین، گل سرخ، نعنا، مریم گلی، هل، میخک و … نیز می باشد. زنجبیل را به عنوان یکی از گیاهان دارویی و قاعده آور می شناسند.

زنجبیل یک گیاه فوق العاده و جادویی برای درمان بسیاری از بیماری ها است. این گیاه به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدان در خود، دارای خواص ضد تومور، ضد التهاب، ضد درد و تسکین دهنده درد می باشد. از این گیاه دارویی برای درمان سرماخوردگی و سلامت گوارش نیز استفاده می شود. زنجبیل برای درمان دردهای قاعدگی نیز بسیار مفید است. مطالعه ای نشان داده مصرف یک گرم زنجبیل در روزهای اول قاعدگی می تواند به اندازه مفنامیک اسید و ایبوپروفن تاثیر داشته باشد.

زنجبیل را می توانید برای قاعده آوری فوری نزدیک روز شروع قاعدگی مصرف کنید تا قاعدگی تحریک شود.

دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی)

برای خرید دمنوش مخلوط زنجبیل (انرژی) تی بگ می توانید از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

دمنوش میوه ای سیب و دارچین

دمنوش میوه ای سیب و دارچین مهرگیاه به دلیل داشتن دارچین در ترکیب خود می تواند دمنوش قاعده آور فوری باشد. دارچین طبع بسیار گرمی دارد. این گیاه برای مقابله با فیبروم های رحمی و درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار مفید است. دارچین خواص ضدالتهاب دارد و به بدن در مبارزه با عفونت ها و ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کند. همچنین مصرف منظم و به مقدار مناسب دارچین می تواند باعث کاهش سطح کلسترول تام، کلسترول بد و تری گلیسیرید شود و به این ترتیب برای دیابت نوع 2 مفید باشد.

دمنوش مخلوط آویشن

دمنوش مخلوط آویشن مهرگیاه نیز از جمله دمنوش های قاعده آور فوری است. این دمنوش حاوی گیاهان دیگری مانند رزماری، کاکوی، آویشن، سرخارگل و گلرنگ نیز می باشد. آویشن طبع گرمی دارد و برای تنظیم پریود توصیه می شود. این دمنوش می تواند به عنوان یک قاعده آور نیز بکار رود. دمنوش آویشن باعث افزایش انقباضات رحمی، و خونریزی و دفع لخته های خونی می گردد. باید توجه داشت به دلیل این که این گیاه قاعدگی را تحریک می کند احتمال سقط جنین را در زنان باردار بالا می برد و بنابراین مصرف آن در زنان باردار باید با احتیاط و زیر نظر پزشک باشد.

آویشن برای تسکین دردهای قاعدگی، دردهای شکمی، درمان سرفه و آنفولانزا، درمان احتقان ریه و بسیاری موارد دیگر نیز بسیار مفید و موثر است.

سخن پایانی

بهترین دمنوش قاعده آور فوری از گیاهانی در ترکیب خود استفاده کرده که برای تحریک قاعدگی مفید هستند. گیاهانی مانند زنجبیل، دارچین، آویشن و… نقش مهمی در قاعده آوری فوری دارند. بنابراین مصرف دمنوش های مهرگیاه که حاوی این گیاهان هستند می تواند به قاعده آوری فوری در فرد کمک کند. باید در نظر داشت این دمنوش ها نمی توانند جایگزین درمان و تجویز پزشک شوند و اگر دچار مشکل و شرایط پزشکی خاصی هستید که باعث شده اختلال در قاعدگی برایتان رخ دهد باید با پزشک خود مشورت نمایید تا از درمان مطمئن تری برای شما استفاده گردد.

برای خرید انواع دمنوش گیاهی از مهرگیاه اقدام به خرید نمایید.

مهرگیاه با دارا بودن بیش از 10 سال سابقه در تولید انواع دمنوش فروشگاهی معتبری برای خرید دمنوش گیاهی و خرید دمنوش میوه ای می باشد. شما عزیزان می توانید از طریق سایت مهرگیاه به خرید چای نیز بپردازید.

مهرگیاه مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

دیدگاهتان را بنویسید